Bu soruyu daha önce kendime defalarca sordum. Ama hep mantıksız ve saçma sapan cevaplar verdim. Öyle oturup da neden blog yazıyorum ? diye uzun uzun düşünmemiştim. Bugün de öyle bir içimden gelmişlikle birlikte yazmak istedim. Kendimi ifade etmek için buna ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.

Neden Blog Yazıyorum ?

İçimde kalmasını istemediğim heyecanımı , sevinçlerimi , düşüncelerimi bir şekilde birilerine anlatarak kaybolması yerine hem yazarak hemde okunmasını sağlayarak bir sonraki zaman dilimine iz bırakmak istiyorum. Birde şöyle bakalım olaya ; hiç tanımadığın veya belki de hiç yüzyüze gelip de tanışma fırsatım olmayacak kişilerin masasına konuk oluyorum. Bir şekilde düşüncelerimi , duygularımı karşı tarafa yazılı da olsa aktarabiliyorum. Kendi yaşamımdan oluşan ufak tefek kesitleri yazarak , blogumu okuyanların beğenisine sunuyorum.

Birde zorunlu değil mecburi blog yazma olayım var benim. Artık yaşanmışlık mı denir , yediğim kazıklar mı denir ne dersem diyeyim işte. Bunları içimde tutmak tabiri caizse ” kol gibi koyuyor ” bana. Ya deli gibi dışarı çıkıp avaz avaz bağırmam gerekiyor ya da oturup bir Neşet Ertaş şarkısı ile birlikte o an içimden ne geçiyosa yazmam gerekiyor.

Blog yazarlığını seçme sebeplerim listesinin büyük bir bölümünü yukarıda yazdıklarım kaplıyor. Kişisel blog açarken amaçlarımdan bir tanesi yazma eylemini benim çok sevdiğim gibi okuyanlarda da bir yazma hissi oluşturabilmek. Bu şuan için mümkün mü ? Ben daha doğru düzgün makale yazamaz iken başkalarında nasıl bu hissi uyandırırım ? Ama hedefi her zaman büyük tutmak gerekiyor öyle dimi ?Blog yazarlığına başlama hikayemde benim böyleydi. Bir başka hatta birden fazla kişisel blog okuyarak başladım. Kişisel bir neden diyebilirim 🙂

İlk açarken (Bu Benim Düşüncem ‘ den bahsediyorum )  e-günlük , e-arşiv olarak kullanmak istediğim kişisel blogumda yazdıklarımın birilerinin dikkatini çekmesi hoşuma gitti. Aldığım güzel yorumlar sayesinde de yazma isteğim biraz daha fazla arttı diyebilirim. Yazdıklarımı bi aralar sadece ben okurken şimdi birilerine hitap ediyor olmak farklı bir duygu tabiki. Kim okur benim yazdıklarımı düşüncesi ete kemiğe bürünüp kaçtı şuan. Bu cümleyi okuduğuna göre neden blog yazarı olduğumu biraz merak etmişsindir diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum ?

Senin de neden yazdığını bilmek isterim !

İnsanın içindeki yazma hissinin , dürtüsünün üzerine ne kadar çok gidersek o kadar farklı cevaplar alabiliyoruz. Benim neden blog yazıyorum ? sorusuna verebilecek cevabım yukarıda yazdıklarımdan ibaret. Peki sen neden yazıyorsun ? Bunu bilmek benim de hoşuma gidebilir. Yorum kısmına bekliyorum seni.

Saygılarımla ..

Paylaş
Merhaba ben Ramazan SARGIN. Doğup büyüdüğüm Ankara’nın Mamak ilçesinde 24 yıldır hayatımı bir şekilde idame etmeye çalışıyorum. Devlet memuru değilim , 4bin lira maaş almıyorum. Bildiğin düz SSK'lı.

15 YORUMLAR

  • Hepimiz birşeylerden sıyrılmak için yazmıyor muyuz aslında ? Bir nevi yazarak dizginliyoruz kendimizi.
   ekliyorum : Değerli yorumunuz için teşekkür ederim Gazeteci N.G. 🙂 Sizi burada görmek sevindirdi beni.

 1. Aslında şu an blogda yaptığımız bir çok şeyi sosyal medya sitelerinde yapabilir ve daha da büyük bir kitleye ulaşabiliriz. Ama sosyal medya da akışın anlık olması yapılan şeylerin bir anda unutulmasından dolayı blog yazarak kendi alanımda istediğim şekilde yazarak, kategorize ederek kendi düşüncelerimi en başta kendimle paylaşmak işime geliyor.

  • Sevgili Gizli Özne yorumunuz için teşekkür ederim.
   Şuan sosyal mecralarda fotoğraf , reklam , siyaset , sataşma , ticaret bunlar barınıyor. Malesef yazdıklarımız da anlık oluyor ve ulaşmak istediğimiz noktaya varmak biraz zaman alabiliyor. Binlere hitap etmek bana göre değil. Yüzler bize yeterli 🙂 Eminim sana da yeterlidir. Yüzlerimiz ile mutluyuz 🙂

 2. Merhaba,

  İki blogum var. Kitap blogumda 100’ü aşkın kitap oldu 6 yıldır. Bende etki yaratan, hayatıma bir şekilde çentik atmış eserlerden alıntılar yapıyorum ve başkalarının da faydalanabileceğini düşünüyorum. Haftada bir kitap (sayı değişiyor tabi ki) okuyan bir olarak çok sevdiklerim hariç aynı kitabı 2. kez okuyamama ihtimalim yüksek ama blogda olduğu zaman açıp bakıyorum ne yazmışım diye.

  Sevgili günlük ise hem çocuklarım için arşiv hem de iç dökme alanım. Acayip iyi geliyor yazmak .

  Sevgiler

  • Merhaba Elif 🙂
   Cevap yazmam biraz uzun sürdü kusura bakma iş yoğunluğu. Önüm arkam kitap blogunu inceledim ve takibe aldım. Gerçekten hoş bir blogun var. Diğer blog adresini de iletişim sayfasından gönderirsen birde oraya bakabilirim. Değerli yorumun için teşekkür ederim.

 3. Kimisi hobi için, kimisi vakit geçirmek için kimisi de insanlara birşeyler aktarabilmek için blog yazıyor. Fakat bir kesim varki sadece para kazanmak amacıyla bir hevesle blog açıp birkaç ay sonra kapatıyor. Parayı amaç olarak gören hiçkimse malesef bu alanda çok fazla ilerleyemiyor. Çünkü size para kazandıracak olan insan faktörünü düşünmüyor.

  • Sadri abi yorumun için çok teşekkür ederim. Malesef blog siteleri bir süre çalışıp çabaladıktan sonra kendilerini tamamen paraya adıyorlar. Ne kadarı doğru ? Benim blogum bunu hak ediyor mu ? Bunlar göz önünde pek bulundurulmuyor malesef. Dediğin gibi insan faktörü bir sonraya atılınca , ortalık çöp blogdan geçilmiyor. Düzelir diye umuyorum. İnşallah.

 4. Kafamdaki sesi susturmak için. Biraz delice gelebilir fakat böyle başladım. Rahatladım, huzurlu, sakin hissettim sonra sizlere bakınca çok yeni belki de geç başladım. Olsun. Diğer yazınızdaki başkalarını okumak bölümü ayrıca çok hoşuma gitti.

  • Merhaba Derya. Önemli olan erken yada geç başlamak değil. Sonuçta başlamak. Hem iyi bir yazar olmanın temelinde bana göre çok iyi bir okur olmak gerek. Hep yazınız efendim 🙂

 5. Yazını çok beğendim, takipçinim artık. Benimde yazma nedenim; senin dediğin gibi, kalıcı izler bırakmak için, yani yazılarım kalıcı olsun, içimdekiler bir anda silinmesin ve herkes hayatımdaki olaylara tanık olsun diye yazıyorum. Bende içimdekilerini yazmayınca çok bunalıyorum, hemen yazasım geliyor. Bağımlılık mı oldu desem bende anlamadım ama, yazmak bazen çok iyi geliyor insana. Bende yazıp insanların beğenisine sunuyorum. Beğenmezse saygı duyuyorum. Beğenirse mutlu oluyorum. Yani; bloğumun ismi gibi içimden ne geliyorsa onu yazıyorum.

  • Merhaba Abdullah.
   Ben blog tutmaya başladığımda , daha eskilerinden hep şunu duydum. İçindeki yazma hevesini yitirme. Benden de sana bir dost tavsiyesi içinden gelenleri her daim yaz. Beğenilse de beğenilmesede. Ayrıca blogunu da takip listeme aldım. Yorumun için teşekkür ederim.

 6. az önce “neden blog yazmaya karar verdim” diye bir başlık atıp kendi yazımı yazdım ve tabi yalnızca yazmak değil, diğer bloggerları da takip etmek önemli diye kendi kendime söylenerek Google ‘a “neden blog yazıyorum” yazdım. 🙂 Karşıma siz çıktınız ve keyifle okudum. Başarılarınızın devamını dilerim 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here