Yeni yıl kutlamaları , bodur bir çam ağacı süslemesi , sanki bir doğum günü yada evlilik yıl dönümü kutlar gibi hediyeler vermeler , tombalanın o gün oynanacağı ve hindinin sadece o gün yeneceği ayetine riayet etmek , erkeğe kırmızı don giymek sadece o gün mubah düşüncesi , hergün birlikte olduğun arkadaşlar ile geceyi eğlence mekanında tamamlamak , tamamlarken ölmek , tamamlayamamak. Yarım kalmak.

***

Uzun bir süredir iki kelime yan yana getirip de , düşüncelerimi aktaracak kadar bir vakit ayıramadım. İş yoğunluğu , yıl sonu , sayımlar , duygusal yoğunluklar , ruhsal bozukluklar derken ipin ucunu baya bir kaçırdım. Bunlar yoksa bir bahane mi ? Yazmamak için. Belki de yazmak istemiyorum yada istemiyordum. ” Bana bi kuşburnu çeksene. Hüso 2 oldu.

2016 yılında neler yaşadım , neler yaptım , ne kazandım , ne kaybettim bunları yazmamak için kendimi baya bir zorladım.Genel olarak dil ucuna dahi getirilip , hatırlanacak kadar güzel bir yıl olduğunu hiç zannetmiyorum. Tabi kötülükleri bir yana başımdan gelip geçen bir kaç güzel olay da vardır. Sevgili Yalçın Güler kardeşim ” 2016’da Yaşadıklarım ” isimli bir mim sürünce piyasaya ve beni de yazı verince oraya  yazmak icap etti. Hatta ufak çalıkların arasından , güneşe el sallayan bir de teşekkür koyalım şuraya.

Kısa 2016 ;

 • İş takvimi yoğunluğu ve ondan arta kalan zamanların darlığından davet edildiğim hiçbir etkinlik ve seminere katılamadım. Yani anlayacağın kişisel gelişim adına bir adım atamadım geçen yıl. İnşallah bu sene gideririm bu eksiği.
 • Vakit yetersizliğinden dolayı da ” hack ” olaylarına da geri dönmemek üzere ebedi izin verdim. Artık WordPress tek dostum 🙂
 • Sigarayı bırakmadım/bırakamadım. (Kulakların çınlasın Tahsin) Her yıl olduğu gibi bu sene de tamam artık kesin bırakıyorum düşüncesi 2017’ye kaldı.
 • İş seyahatlerim sırasında ilk defa Erzurum , Erzincan , Sivas , Amasya , Trabzon , Kütahya , Denizli ve Muğla şehirlerini gezme fırsatım oldu. Tekrarı olur inşallah.
 • Çok okumayı seven ben , bu giden 365 gün içerisinde sadece 6 kitap okuyabildim. Bahanem de hazır ” Vakit Bulamadım. “
 • Uzun süredir okur olarak takip ettiğim blog camiasına , Temmuz ayında yazar olarak atılmak istedim. İlk kişisel blog olarak Bu Benim Düşüncem ‘ i açtım. Hatırlayamadım deme kırılırım. İlk göz ağrım. Absürt sebeplerden dolayı orayı kapatıp , Ramazansargin.Com ‘ u açma kararı aldım.
 • İlk defa blog yazdım , yazdıklarım yorum aldı , onu öyle yapma böyle yap diyenlerim oldu , üslubunu değiştir bozuşuruz diyen dostlarım oldu , blog arkadaşlarım oldu
 • 2016 yılının ilk dakikalarında 90+ golü ile gelen mağlubiyet bütün bir senemi alt üst etti. Değer denilen varlığın aslında hiç olmadığını öğrendiğimde de hakem düdüğü çalmıştı zaten. Telafisi olmadı. Ama maçtan ders niyetinde çıkarılacak çok şey öğrendim. En azından kulak arkasını kremlemeyi. Belki de bu yüzden bütün bir sene boyunca kendimi işe güce bağladım. Belki böyle mutlu oldum belki de olamadım – olmak istemedim.
 • Bana göre zehir gibi geçen 2016 yılını da bir büyük arkadaşım ile uğurladım.

Hepsi bu kadar …

2017 Beklentilerim & Hedeflerim ;

Kişisel olarak bahsedecek olursam önce ; kendimi 2016 yılına nazaran daha tertipli , düzenli ve disiplinli bir yaşam içerisine koymak istiyorum. Ne kalbim kırılsın ne kalp kırayım. Kendi halimde işimde gücümde sabah iş , akşam ev döngüsünde bir şekilde hayatımı idame etmeye çalışmak istiyorum. Hayatımda en çok sınava tabi tutulduğum , tahmin edemeyeceğim kadar sınamalardan geçtiğim 2016 yılının , tekrarının yaşanmaması için elimden ne geliyorsa yapmak istiyorum. Kaderin önüne geçemem ama , yolunu değiştirebilirim.

Genel olarak yazamak gerekirse de ; ülke olarak çok büyük sıkıntılardan , tarifi zor acılardan , geçmeyen zamanlardan , dinmeyen haykırışlardan geçtik. Tekrarının yaşanmamasını , askerimin , polisimin , görev başındaki memurumun ve yüreği kardeşlikle , saflıkla , dürüstlükle , vatan aşkıyla yanıp tutuşan bütün kardeşlerimin , abilerimin , ablalarımın , annelerimin , babaların saçının tek teline zarar gelmemesini istiyorum.

Tabi birde milli temennimiz huzur.

***

Bu yazıyı yazmakta biraz geç kaldım sanırım. Bahanem var benim unutma. İlk defa #mim adı altında bir yazı yazıyorum. Bildiğim kadarıyla şimdi benim bunu devam ettirmem adına buraya bir kaç blog yazarının adını yazmam gerekiyor. Benim buraya yazacağım isimlerde blogunda 2016’ya fazla fazla sektirmiş zaten. İlk elin günahı olmaz diyerek kimseyi yazmayayım ama bu konu hakkında yazmak isteyen olursa da altına ekleyebilirim. Okuduğun için teşekkür ederim.

Paylaş
Merhaba ben Ramazan SARGIN. Doğup büyüdüğüm Ankara’nın Mamak ilçesinde 24 yıldır hayatımı bir şekilde idame etmeye çalışıyorum. Devlet memuru değilim , 4bin lira maaş almıyorum. Bildiğin düz SSK'lı.

4 YORUMLAR

 1. 2016’yı kişisel olarak değerlendiren birçok kişi kişisel sıkıntılar yaşamış, hatta kimisinin hayatının en kötü yılı. Tuhaf. 2017’ye sığınmak da ne kadar doğru bilmiyorum da umarım ülkemiz için de bizim için de güzel şeyler olur.

  Kulağım çınladı diye geldim 🙂

  • Bende bunun tuhaflığını fark ettim yazarken. Hiç kimse iyi dememiş giden yıla. Elimiz mahkum diyelim. Her gelen seneye sığınmak zorundayız. Gelmen için sık sık kulaklarını çınlatırım merak etme. Teşekkür ederim 🙂

 2. Bir teşekkür çınlaması alıp geldim bende 🙂 Mime cevap verdiğin için çok teşekkür ederim Ramazan ağabey. Umarım 2017 yılı 2016s şeklinde devam etmez.

  Güzel günler göreceğiz güneşli günler.

  • Pasladığın mim ve yorum için teşekkür ederim 🙂 Demek ki sizi sık sık buraya getirmek için kulaklarınızı çınlatmak gerek demek ki 🙂 Hepimize güzel güzel yıllar olsun 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here